Sigaranın Bebeğe Zararları

Sigaranın gelişmekte olan bebeğinizi doğduktan çok sonra etkilediğini biliyor muydunuz? Aslında, sağlığını yetişkinliğe iyi yönde etkileyebilir.

Amerikan Akciğer Birliği (ALA), şu ana kadar hamilelikte daha az sayıda kadının sigara içmesine karşın, hamile kadınların% 10’unun hala sigara içtiğini söylüyor. Bu da bebeğin her sigara ile birlikte nikotin aldığı anlamına gelir.

Sigara içiyorsanız, bebeğinizin doğumundan sonra nikotin çekilmesinden geçeceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Telaşlı olacak çünkü rahatsız edici, acı çekiyor ve titreme ve kas sertliği gösterebilir.

Bu durumda, hemşireleriniz bebeğinizi rahatlatmak için kundaklamanızı teşvik eder ve nikotin anne sütüne geçerken sütten kesmeyi yavaşlatmak için mümkün olduğunca sık onu emzirir.

Sigara içiyorsanız, özellikle sezaryen geçirdiyseniz ve etrafta olamıyorsanız, doğum sonrası kendiniz bile bu çekilme sürecinden geçebilirsiniz. Birçok hastane sigara içilmezdir ve tesiste sigara içebileceğiniz bir yer olmayabilir.

Bebeğinizin sağlığını riske atmak

ALA uzmanları, sigara içmek, bebeklerin çok küçük doğma, erken doğma veya hatta anne karnında ölme ile ilgili olduğunu söylüyor. Bu önemlidir çünkü gebelik yaşı için küçük doğmuş bebekler, yenidoğan, çocuk ve hatta yetişkinlikte, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp defektleri ve hastalıkları da dahil olmak üzere çok sayıda tıbbi problem için önemli ölçüde artmış risk altındadır. Dimes Mart. Sigara içmek, bebeğin uteroda yaşamda sonraki metabolik sendromla bağlantılı olan insülini nasıl kullandığıyla ilgili metabolik değişikliklere neden olur.

Sigaralar ve dumanları nikotin, kurşun, siyanür ve 50’den fazla kansere neden olan bileşikler dahil binlerce kimyasal içerir. Hamilelik sırasında sigara içmek, bebeğinizin akciğerlerini büyük ölçüde etkiler, çünkü nikotin ve karbon monoksit temel olarak bebeğinizin oksijenini boğmak için birlikte çalışır, onu doğum sonrası dört kat solunum hastalıkları ve Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riski altında tutar. Ayrıca, sağlık uzmanları da sigara içmenin bebeğinizi astım gelişimi için daha büyük risk altına soktuğunu kabul eder.

Fakat her şeyden önce, eğer hamilelikte sigara içiyorsanız, gelişmekte olan bebeğinizin beynini etkilersiniz. Sigara içen annelerin doğan bebekleri daha küçük genel beyne ve beyin korteksinde daha az hücreye sahip, beynin ana kısmı, uzmanların söylediği gibi gelişme sırasında beyin ölümünün bir işareti olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir