Prematüre Bebek Bakımı

Bir prematüre ile evde ilk birkaç hafta, özellikle bebeğinizin 26 ya da 36 haftada doğup doğmadığını denemek olabilir. İşte her ebeveynin aklında tutması gereken beş şey:Termoregülasyon bluesini aldım

Çok erken doğmuş bebeğiniz, yeterince kundaklanmadıkça, kendisini sıcak tutmak için derisinin altında yeterince yağdan yoksundur. Termostatı 80º F’ye çıkarmayın (sonuçta Eskimoların da bebekleri vardır). Bunun yerine, bebeğinizi evinizi ne kadar soğuk tuttuğunuza bağlı olarak, beden kıyafeti, ardından başka bir katman ve belki de bir örtü gibi katmanlara sarın. Bilge anne-babalar bebeklerini çok fazla ılıklaştırdıklarından veya kendilerini çok iyi hissettiklerinden, kolay ayarlama için bebeklerini birden fazla katmana sardılar.

İlk gün boyunca, hastanede yaptığınız gibi, onu beslemeden veya banyodan önce bebeğinizin sıcaklığını alın. O zaman haneniz için normal bir sıcaklık olan şeye nasıl tepki verdiğini bileceksiniz. Buna göre katman ekleyin veya çıkarın.

Doğru bir okuma için termometreyi kolunun altına yerleştirin. Normal sıcaklık, 98º – 99º F’dir; herhangi bir 100º F + sıcaklık herhangi bir hastalık işaretidir.

Ayrıca, yatağı ısıtmak için bir ısıtma pedi kullanmayın, daha ziyade 5 dakika boyunca ‘hassas’ ayardaki kurutucuya atarak sıcak yatak ve battaniyeler kullanın.

Bebeğiniz serin elleri veya ayakları varsa, uykuluysa veya yetersiz besleniyorsa soğuk stresi yaşıyor. Bebeğiniz dokunma sıcaksa, kırmızı ya da renklenme, ağlama, ya da gözle görülür bir ‘dikenli ısı’ döküntüsü yaşarsa sıcaklık stresi yaşıyor.Aşırı beslenme?

Önceden bebeğinizin sürekli kilo alması için her 2 ila 4 saatte bir yemek yemesi gerekir. Bebeğin ilk birkaç hafta boyunca bir seferde 4 saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Bir seferde 4 saatten daha fazla uyumaya izin vermenin uygun olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınıza danışın.

Emzirme? Kan şekerinizin düşmemesi için gece boyunca oruç tutmaktan kaçının. Bir düşünün: bebek sizden besin alıyor; yenileme ihtiyacı var! Hamilelik hormonlarının azalması doğum sonrası depresyona neden olabilir… ve hipoglisemi bunu daha da kötüleştirir.

Geceleri emzirme istasyonu kurun. Teslim etmeden önce, istasyonunuzda sağlıklı atıştırmalık bir tabak ve bir sürahi suyu ve / veya su hazırlayın. Süt yapmak için süt içmenize gerek yoktur. Buradaki fikir, kendinizi bir rutine sokmak, gereken kadar az şey yapmak ve hem sizi hem de bebeğinizi aynı anda beslemektir.

Bebeği besleme zamanı geldiğinde, ayağa kalk ve lazımlığa gir, ellerini yıka, bebek bezini değiştir, ellerini temizle ve aynı anda bebeği ve kendini besle! Bütün oturum yaklaşık 30 dakika sürmelidir.Tavşan olmayın

Tanım gereği preemies dünyalarındaki mikroplara, virüslere ve bakterilere karşı direnci azaltır – immün sistemi baskılanır. İçinde yaşadığımız dünyaya tam olarak dokunulmazlık kazanmak iki yıla kadar sürebilir. Bu arada, bir ana baba ne yapmalı? Devam edin ve insanların bebeğinizin etrafında yapmalarını ve yapmamalarını sağlayacakları konusunda gayretli olun. Çocuğunuzun sağlığını korumak için sizi cesaretlendiren NICU doktorlarını ve hemşirelerini suçlama izniniz var. İşte nasıl:

  • Her bebek bezi değişikliğinden önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.
  • Ziyaretçileri sınırlandırın ve hasta olan hiç kimseyi ziyaret etmeyin
  • Doktor randevu zamanları için ‘NICU kartını’ oynayın (günün erken veya en geç)
  • Rutin aşılardan haberdar olun (hem siz hem de bebek için grip sağlayıcısı ve RSV hakkında sağlık uzmanınızla konuşun)
  • Bebeğinizin etrafında hiçbir yerde sigara içmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir