İkiz Gebelikte Anne için Riskler

İkiz gebelik sadece bebekler için değil, aynı zamanda anneler için de risklidir. Bununla birlikte, anneye yönelik risklerin birçoğu doğmamış bebekler için de risk teşkil eder, çünkü erken doğum, komplikasyonlar veya en kötü durumlarda fetal ölüme yol açabilir.

Bu risklerin bazıları gerçek bir tehlikeden daha fazla sıkıntı vericidir, bazıları ise tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilir.

  • Gebeliğin neden olduğu hipertansiyon (PIH), hamilelik sırasında yüksek tansiyondur. İkiz gebeliklerin yüzde 37’si, PIH’yi içerdiği için, tekil gebeliklerde oranın üç ila dört katıdır. Tedavi edilmezse erken doğum, iyi büyümeyen bir bebek veya ölü doğan bir bebeğe yol açabilir. Ayrıca, özellikle preeklampsiye dönüşürse, annenin sağlığı için de ciddi bir tehdit olabilir.
  • Preeklampsi , idrarda hem yüksek tansiyon hem de protein içeren bir durumdur. Belirtileri şişlik, şiddetli baş ağrısı ve hızlı kilo alımı olabilir. Katların annelerinde ortaya çıkma ihtimalinin iki katı. Eğer tedavi edilmezse, preeklampsi, toksemi olarak da bilinen eklampsiye yol açabilir. Eklampsi, nöbetlere neden olur ve anne ve doğmamış bebekleri hayatı tehdit edebilir. Tansiyon ilaçları ve antikonvülsan ilaçlar anneyi ağır vakalarda stabilize ederken, bebek rahimde biraz daha zaman geçirebilir, preeklampsi için tek tedavi bebeğin doğumudur.
  • Gebelik diyabeti hamilelikten önce diyabetik olmayan bir kadının normal kan şekeri seviyesini korumakta zorlandığı bir durumdur. Gestasyonel diyabet, tekil gebeliklerin yaklaşık yüzde 5’inde görülür, ancak ikizleri olan hamile kadınların bunu deneyimleme ihtimalinin iki katıdır. Gebelik diyabeti genellikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir.
  • Katları olan hamile annelerin doğumdan önce ya da doğum sırasında kanama ile ilgili sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • İkiz hamile kadınların yoğun sabah hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bazıları için bu, tehlikeden daha fazla sıkıntı vericidir, ancak bazıları hiperemezis gravidarumu geliştirebilir . Hiperemezis gravidarum, sabahları ağır olan bir hastalıktır ve bu durum annenin vücut ağırlığında yüzde 5’lik bir kayba neden olur ve hastanede kalması gerekebilir.
  • İkiz annelerin hamilelikte kabızlık gibi mide-bağırsak problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Erken doğum tehdidi varsa, çoğul gebeliklerin depresyon ve iş kaybına neden olabilecek yatak istirahati gerektirmesi daha olasıdır .
  • Erken doğum başlarsa, kadının doğum eylemini durdurmak ve bebeklerin uterusta daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için ilaç alması gerekebilir. Bu ilaçların yan etkileri olabilir, bazıları hafif, bazıları ise daha yoğun olabilir.
  • Sezaryen , elverişsiz sunum (ilk bebeğin baş aşağı olmadığı zamanlar gibi) veya komplikasyonlar nedeniyle, doğumdan sonra annenin daha uzun iyileşmesi ve doğum sırasında daha yüksek komplikasyon riski nedeniyle komplikasyonlar nedeniyle daha olasıdır.
  • Katları olan annelerin doğum sonrası depresyonu geçirme olasılıkları daha yüksektir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir