9 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bebekler her geçen gün biraz daha büyüyor ve her insan gibi sosyal bir varlık olmaya başlıyor. Bundan dolayı 9 aylık bebek gelişimi sürecinde artık sosyal ve zihinsel gelişimin daha çok ön plana çıktığı söylenebilir. Artık bebekle iletişim kurmak çok daha kolay hale gelmiştir. Önceleri herhangi bir problemini ağlayarak ifade eden bebek için yeni iletişim yolları mevcuttur. Sözcükler, işaretler, gülmeler ağlamanın yanında yer alan diğer iletişim şekilleridir.

Ayrı ayrı her gelişim alanı kendi içinde çok önemli olsa da anneler için bebeklerin ulaşmış oldukları boy ve kilo değerleri hala önemini korumaktadır. Bu ay sonunda bebeklerin ulaşmış oldukları fiziksel değerlere bakacak olduğumuzda ortalama sonuçlar şu şekildedir.

  • 9. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 8 kg, boy uzunluğu 68,5 cm, baş çevresi 43,8 cm’dir.
  • 9 ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 8,8 kg, boy uzunluğu 70 cm, baş çevresi 45 cm’dir.

Ek gıdaya başlama sürecinin üzerinden zaman geçmiş ve bebekler yeni tatlara alışmış, anneler ise bu konuda tecrübe kazanmıştır. Buna rağmen 9 aylık bebek gelişimi süreci içerisinde ek gıda konusunda anneleri zorlayan bebekler olabilir. Bu konuda yapılması gereken en önemli şey sabırlı olmak, yiyecekleri farklı zamanlarda tekrar sunmaktır. Yemediği zaman zorlamak işe yaramayacağı gibi bebeğin yemek yeme davranışını olumsuz etkileyecektir.

9 Aylık Bebek Gelişimi ve Sosyal Özellikleri

Bu ayla birlikte kendi kendine hareket etme yeteneğini kazanmış bebekler artık her yere gitmek, merakını gidermek isteyecektir. Başka oyuncak arayışına girecek, yeni oyunların oynanmasına ihtiyaç duyacaktır.

Daha önceden olduğu gibi bu dönemde de bebekle sohbet etmek, dışardaysa gördüklerini anlatmak faydalı olacaktır. Yemek yaparken ya da başka bir şeyle meşgul olurken neler yapıldığından bahsetmek daha kolay ve erken konuşmasına katkı sağlayacaktır.

9 aylık bebek gelişimi içerisinde masal okumak, basit parmak oyunları oynamak, tekerleme söylemek bebeklerin hoşuna giden etkinlikler arasındadır. Bir süre sonra yapılan hareketleri ve sesleri taklit etmeye başladığı görülecektir.

Yine bu ayla birlikte bebek problem çözme davranışı içerisine girebilir. Almak istediği nesneye ulaşamıyorsa kendince yollar bulabilir. Örneğin, kanepede duran oyuncağa ulaşamıyorsa örtüsünü çekebilir.

9 Aylık Bebek Gelişimi Sürecinde Gözlenen Davranışlar

  • Rahatça emekleyen bebekler artık bir yere tutunarak ayağa kalkmak isteyebilir. Kalktığında tutunarak yürüyebilir, kısa bir süre tay tay durabilir.
  • Bu dönemde öksürme, hapşırma davranışları hoşuna gidebilir ve duyduğunda taklit edebilir.
  • Anne odadan ayrıldığında ağlayarak tepki verebilir, yabancıların yanında huzursuz olabilir.
  • Önceki ayda başlayan nesne devamlılığı kavramı 9 aylık bebek gelişimi sırasında daha belirgin hale gelmiştir. Bebek bir battaniye altına saklanan oyuncağını gidip rahatça bulabilir.
  • Alıştırma bardağından kendi başına su içebilir.
  • Ellerini birbirine vurabilir ya da öğretilmeye çalışılmışsa el sallama davranışını gösterebilir.
  • Yapmasını istemediğiniz davranışlara “hayır” dediğinizde anlayabilir ancak uygulama noktasında istekli olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir