8 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Önemli değişim basamaklarının yer aldığı 8 aylık bebek gelişimi süreci içerisinde yeni kavramlar göze çarpmaktadır. Parmak besin, nesne devamlılığı,ayrılık korkusu bahsedilen kavramlardır. Kendi gelişim alanında bu kavramların açıklaması yapılacaktır. Öncesinde bebeklerin bu ay sonunda ulaşacağı fiziksel değerler şu şekildedir.

  • 8. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 8 kg, boy uzunluğu 68,5 cm, baş çevresi 43,4 cm’dir.
  • 8. ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 8,8 kg, boy uzunluğu 70 cm, baş çevresi 44,5 cm’dir.

8 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Yavaş yavaş anne sütü alım oranının azaldığı ek gıda oranlarının arttığı dönemdir. Kavramayı öğrenen bebek için önündeki yiyecekleri tutup ağzına götürmesi beklenir. Bu noktada parmak besinden söz edilebilir.Parmak besin bebeğin rahatlıkla tutup ağzına götürebileceği aynı zamanda kolay yiyebileceği besinlerdir.

Bunlara parmak büyüklüğünde ya da küçük bölünmüş muz, küçük parçalara ayrılmış haşlanmış patates ya da havuç örnek verilebilir. Ayrıca küçük küçük dilimlenmiş armut, şeftali gibi yumuşak meyveler önüne konulabilir.İyi haşlanmış makarna ya da evde hazırlanan bisküviler de seçenekler arasındadır.

8 aylık bebek gelişimi içerisinde verilen parmak besinde amaç sadece bebeğin karnının doymasını beklemek değildir.  Aynı zamanda yemek yeme alışkanlığı kazanması, el göz koordinasyonunu sağlaması ve bağımsızlık hazzını yaşamasıdır. Etrafın çok fazla kirlenecek olması göz ardı edildiğinde gelişimin önemli bir parçasıdır.

8 Aylık Bebek Gelişimi Sırasında Beklenen Davranışlar

Bu ayda yer alan diğer bir kavram ise nesne devamlılığıdır.Zihinsel gelişim alanına giren bu ifade bebeklerin ortadan kaybolan bir nesneyi arama davranışı içerisine girmesidir. Önceki aylarda bebek, önünden alınan nesnelere sadece tepki vermekteydi. Bu ayla birlikte yine tepki vermekte aynı zamanda kaybolan nesneyi arama girişiminde bulunmaktadır. Bu durum, bilişsel gelişim için önemli bir noktadır.

Ayrılık korkusu ise sosyal gelişim alanı içerisinde yer almaktadır. 8 aylık bebek gelişimi ile birlikte anneye iyice alışan bebek onunla sürekli yan yana olmak ister.Kısa süreliğine odadan ayrılsa dahi buna ağlayarak tepki gösterebilir. Bu durum çok normaldir ve annesinin tekrar geldiğini gören bebek için bu zamanla aşılacaktır.

Daha küçük olduğu aylarda yabancıların olduğu ortamlarda bulunmak, başkalarına alışmasını sağlamak bu durumu azaltan etkenlerden biri olabilir. Ya da bakıcıya bırakılacaksa öncesinde bakıcı, anne ve bebeğin birlikte vakit geçirmesi tavsiye edilir.

Bu özel gelişim basamaklarının dışında 8 aylık bebek gelişimi sırasında aşağıdaki davranışların gerçekleşmesi beklenir:

  • Emeklemeyen bebekler bu ayda emeklemeye  başlayabilir. Bu davranışı daha önceden kazanmışsa emeklemesi hızlanabilir.
  • Bebeğin koltuk altından tutulduğun adım atma davranışları görülebilir.
  • Bu dönemde nesneleri tutma, elden ele geçirme,ağzına götürme ya da nesneleri atma davranışı dikkat çekebilir.
  • Kendi seviyesinde bir nesneye tutunmak isteyebilir, ayakta tutunuyorsa sıralama davranışını gösterebilir.
  • Oyun oynamaktan, ilgi çekici oyuncaklardan,aynaya bakmaktan hoşlanabilir.
  • Anne, baba, mama gibi kelimeleri söyleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir