7 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu ayda bebekler artık daha rahat oturabilmekte ve sorunsuz bir şekilde dik durabilmektedir. Bu da 7 aylık bebek gelişimi ile birlikte bebeklerin sofrada yerini alabileceği anlamına gelmektedir. Mama sandalyesi ile sofraya katılan bebek için önüne onun yiyebileceği yumuşak yiyecekler konulabilir. Bu durum el göz koordinasyonu gelişmesi adına önemli olduğu kadar yemek yeme alışkanlığı için önemli bir davranıştır.

7 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenmesi

Bebeğin bir yetişkin gibi yemesi beklenemez, yiyecekleri etrafa döküp saçabilir. Ancak bu da büyüme sırasında karşılaşılacak olmazsa olmaz görüntülerdendir. Püre şeklinde başlanan yiyecekler artık biraz daha pütürlü hale getirilerek çene kaslarının gelişmesi sağlanabilir. Aynı zamanda her gelişim için kritik dönem olduğu gibi çiğneme ve yutma davranışı için devardır ve bu aylara denk gelmektedir. İleriki zamanlarda sorun yaşamamak için bu noktalara dikkat edilmelidir.

Anne sütü önemini korumakla birlikte ek gıdalara başlayan bebekler hızla büyümeye devam ederler. Bebeklerin protein açısından beslenmeleri sağlık açısından çok önemlidir. Yoğurt, içerdiği probiyotik ve kalsiyum nedeniyle günlük verilmesi gereken yiyecekler arasındadır.  7 aylık bebek gelişimi sonunda bebekler, tavsiye edilmeyen yiyecekler dışında birçok yemeği yiyebilir. Yemekler hazırlanırken bebeğe uygun şekilde yağ, tuz,baharat ve salçasına dikkat ederek hazırlanmalıdır.

7 Aylık Bebek Gelişimi ve Fiziksel Değişim

Bütün bunlar sonucunda bebeklerin ulaşacağı ortalama değerler şu şekildedir.

  • 7. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama ağırlık 7,7 kg, boy uzunluğu 67,3 cm, baş çevresi 42,8 cm’dir.
  • 7 ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama ağırlık 8,4 kg, boy uzunluğu 68,5 cm, baş çevresi 44 cm’dir.

Bebek için bağımsız oturma, dönme, yuvarlanma, uzanma davranışları çok keyiflidir. Yavaş yavaş başkalarına daha az bağımlı hale gelen bebek için bu ay sonu yeni bir dönem olabilir. İlgi çekici bir nesne gördüğünde ona uzanabilir, ulaşamadığında emekleyerek yer değiştirmek isteyebilir. Bebeğin içindeki bu hareket etme isteği onun emeklemesine yardım edecektir. Aileler de bu konuda uygun ortam hazırlayıp karşılarına dikkat çekici nesneler koyabilir.Bebek tamamen kendi haline bırakılmalı bu davranış sırasında müdahale de bulunulmamalıdır. Hazır olduğunda emeklemeye başlayacaktır.

7 aylık bebek gelişimi sonunda bütün bebeklerin emekleme davranışını göstermesini beklemek doğru değildir. Bazı davranışların gerçekleşme zamanı için uzmanlar tarafından çizilmiş alt ve üst sınırlar vardır. Bu zaman dilimini aşanlar doktora başvurabilir. 11. Ayda emeklemeye başlayanlar olduğu gibi emeklemeden yürümeye başlaması da görülen durumlardandır.

Bebeklerin;

  • Düşürdüğü nesneyi tekrar alması
  • Ce-ee oyunlarından keyif alması ve bu oyunun bebeklerde nesne devamlılığı kavramına katkı sağlaması
  • Yüzüstü yatırılınca kendiliğinden oturur pozisyona gelmesi
  • Dik tutulduğunda ve ayakları yere konulduğunda ağırlığını ayaklarının üzerine vermesi, hatta tutunarak kısa bir süre ayakta durması
  • Sırt üstü pozisyonda yatarken ayakları ile oynaması ve ağzına götürmek istemesi 7 aylık bebek gelişimi sürecinde görülebilecek diğer davranışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir