6 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu ayla birlikte fiziksel ölçümlerde bebeklerin ulaşmış olduğu ortalama değerler;

  • 6. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama ağırlık 7,25 kg, boy uzunluğu 65,5 cm, baş çevresi 42,2 cm’dir.
  • 6 ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama ağırlık 7,70 kg, boy uzunluğu 67 cm, baş çevresi 43,3 cm’dir.

Fiziksel gelişimin diğer gelişim alanları için bir basamak niteliğinde olduğu söylenebilir. Sağlıklı bir bebeğin gerek duyusal olarak gelişmesi, gerek zihinsel olarak gelişmesi öncelikle sağlıklı bir fiziksel gelişimi gerekli kılar. Yeterince ve dengeli beslenen, düzenli uyuyan, gerekli egzersizlerin yapıldığı bebek daha hızlı gelişecek, kasları olgunlaşacak diğer gelişim alanları için zemin oluşturacaktır. 6 aylık bebek gelişimi bu noktada çok önemlidir.

6 Aylık Bebek Gelişimi ve Yaşanan Değişimler

İlk altı ay anne sütü ile beslenmiş bebekler bu ayın sonunda artık yeni yeni tatlarla tanışabilir. Yoğurt, sebze ve meyve püreleri, tarhana ya da yayla çorbası ilk başlarda tercih edilecek yiyecekler arasındadır. Bal, süt, şeker, tuz, yumurta akı bir yaşına kadar tavsiye edilemeyen besinlerdir.

6 aylık bebek gelişimi içerisinde birçok bebeğin ilk dişlerinin çıktığı görülebilir. Diş çıkarma dönemi her bebekte farklı geçebilir. Bazı bebekler huysuz olabilir, daha çok ağlayabilir, iştahı kesilebilir ya da ateşi çıkabilir. Diş çıkarmanın ek gıdaya geçiş dönemi ile aynı anda olması bebeklerin gıdaları reddetmesine sebep olabilir. Aileler bu durumda telaş yapmamalı, aradan zaman geçmesini bekleyerek tekrar tekrar küçük denemelerde bulunmalıdır.

6 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Artık bebek sadece yemek yiyen, uyuyan özelliklerinden ayrılıp daha dışa dönük sosyal bir varlık olmaya başlamıştır. Yavaş yavaş desteksiz oturabiliyor olması ile bağımsızlığını kazanmanın, yeni deneyimlerde bulunmanın ilk adımlarını atmaktadır. Etrafı daha merakla inceleyen bebek için duyu organlarına hitap edecek şekilde ortam hazırlanabilir. Renkli, sesli, hareketli, eğlendirici aynı zamanda sağlığa zarar vermeyen oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bebekler için hala en zevkli şey anneleri ya da sevdikleri ile beraber olmaktır. Onların hareketlerini incelemek, onların konuşmasını dinlemekten keyif alırlar. Ayrıca bebekle aynı ortamda bulunup onunla sohbet etmek bebeğin gelişimi için çok önemlidir.

6 aylık bebek gelişimi ile birlikte bebekler konuşmaya benzeyen heceler çıkarabilir. Bu bir varlığı işaret etmese de bebek ba-ba, ma-ma dediğinde aileler konuştuğunu düşünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir