5 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

5 Aylık Bebek Gelişimi

Hem bebek hem de aileler için artık farklı deneyimleri yaşama zamanı geldi. 5 aylık bebek gelişimi ile birlikte yavaş yavaş yatış pozisyonundan oturma pozisyonuna geçen bebek, artık etrafı çok daha iyi inceleyebilmektedir. Ancak desteksiz oturabilmek için biraz daha zamanın geçmesini, kasların olgunlaşmasını, dengeyi kurabilmesini beklemek gerekir. Oturma egzersizleri sırasında bebeği yalnız ve korumasız bırakmak doğru değildir. Yumuşak bir zemin üzerinde etrafıminderlerle çevrili bir ortam hazırlanabilir.

Aynı zamanda yüzüstü yatırıldığı zamanda kolları ile gövdesini kaldırmak isteyecek bu da kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Hazırlanan bu yumuşak zeminde bebeğin yuvarlanmasına, özgürce hareket etmesine de izin verilmelidir. Bütün bunlar fiziksel gelişim içinde yer alan kaba motor kasların gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Fiziksel Değişimler

5 aylık bebek gelişimi sonunda bebeklerin ulaştıkları kilo, boy ve baş çevresi ölçüm değerleri şu şekildedir.

5. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama ağırlık 6,5 kg, boy 63,5 cm, baş çevresi 41,5 cm’dir.

5. ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama ağırlık 7,25 kg, boy 65 cm, baş çevresi 42,6 cm’dir.

Anne sütü almaya devam eden bebeklere doktor tavsiyesi üzerine küçük küçük ek gıda tattırması yapılabilir. Bunun için en uygun besin yoğurt olabilir. Bebeğin kilo alımı yerinde ise, sofrada sizi yemek yerken gördüğünde yiyeceklere uzanmıyorsa ilk 6 ay sadece anne sütü vermek en ideal olanıdır.

Bu ayla birlikte gece uykuları daha düzenli olmaya başlamıştır. Uyku eğitimi verilmeye başlanmadıysa bu aydan itibaren verilebilir. Gecelikleri giydirilir, sessiz, uygun sıcaklıkta, hafif loş olan adaya geçerek uyuması sağlanabilir. Buna her gün bu şekilde devam edilmemelidir.

5 Aylık Bebek Neler Yapar?

Önceki aylarda başlayan ses çıkarmalar 5 aylık bebek gelişimi içerisinde de devam eder ve yerini başka heceler alabilir. Ses oyunu olarak da adlandırılan bu dönemde aileler çıkardığı sesleri tekrar edebilir. Bu bebeğin hoşuna gidecektir.

Dikkat çekmeye çalışmanın yanı sıra duyduğu seslere doğru da yönelir. Farklı sesler oluşturarak bebeğin tepkisi ölçülebilir. Hoşlandığı ya da hoşlanmadığı sesler fark edilebilir.

Bu ayda da bol bol masaja, egzersizlere, bebeğin sevebileceği bisiklet çevirme gibi küçük oyunlara yer verilebilir. Bunlar yapılırken şarkı ya da tekerleme söylenebilir. Bu durumda bebek dikkatle dinleyecektir.

Bebeğin hoşlandığı şeyleri tekrar tekrar yapmak onun öğrenmesini kolaylaştırır. Bunlar fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişim için çok önemli etkinliklerdir. Bebek sevdiği kişilerle yan yana olmaktan keyif alır.

Bunun dışında bebekler 5 aylık bebek gelişimi süreci içerisinde şunları da yapabilir:

  • Dik tutulduğunda ya da oturtulduğunda başını dik tutar.
  • İlgisini çeken nesnelere uzanmaya çalışır, elindeyse ağzına götürerek tanımaya çalışır.
  • Ağladığında annesinin geleceğini bilir, bu durum zihinsel gelişimin göstergesi olarak kabul edilebilir.
  • Ve bu ayda ayna ile tanışan bebekler aynada kendisini görmekten çok keyif alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir