4 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

4 Aylık Bebek Gelişimi

Gelişim kendi içinde fiziksel, sosyal, zihinsel, duyusal, duygusal gibi farklı alanlara ayrılır. 4 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi vermeden önce gelişim ile ilgili şu bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır. Her çocuk kendi büyüme çizgisi içinde değerlendirilmeli asla başka çocuklarla kıyas yapılmamalıdır.

Her bebeğin aynı anda oturmasını aynı anda aynı tepkiler vermesini beklemek çok yanlış olacaktır. Gelişimi etkileyen iki önemli husus vardır. Bunlar genetik ve çevresel faktörlerdir. Bu durumda bebeğin gelişimi ile ilgili ailenin genetik özellikleri ve ailenin dışardan bebeğe sunduğu imkanlar çok önemlidir. Bütün bunlar ise bebekleri birbirinden ayıran, onları kendine özgü birey yapan noktalardır.

 

4 Aylık Bebek Gelişimi ve Fiziksel Gelişim

Yukarıda bahsedilen farklılıklardan dolayı her bebeğin aynı fiziksel ölçülere sahip olmayacağı bilinmelidir. 4 aylık bebek gelişimi için verilen değerler bu yaş grubundaki bebeklerin ortalama değerleridir.

  • ayın sonunda kız bebeklerde kilo 6,1 kg, boy 61,5 cm, baş çevresi 40,6 cm’dir.
  • ayın sonunda erkek bebeklerde kilo 6,5 kg, boy 63,5 cm, baş çevresi 41,6 cm’dir.

Artık bu ay sonunda bebekler bir yetişkin kadar iyi görebilir. Bulunduğu ortamda hareketli olan her şeyi takip edebilir. Renkli nesnelerle daha fazla ilgilenir ve küçücük objelere odaklanabilir. Göz iletişimi kurmak herkes için olduğu gibi bebekler için de çok önemlidir. Bebekle konuşurken onun hizasında gözlerine bakarak konuşmak dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Geçen zamanla birlikte bebekler her alanda sürekli gelişme kaydederler. Bunlardan biri de işitme organlarıdır. Artık daha net duyabilir, ses tonu farklılıklarını anlayabilir, kişileri seslerinden ayırt edebilir.

Renkli, hareketli mobiller, çıngıraklar ya da dokunma duyusuna yönelik duyu battaniyeleri gibi oyuncaklar bebeklerin gelişimini destekler. Gördüğü, işittiği, dokunduğu hatta kokladığı her uyarıcı beyinde yeni bağlantılar kurmasını böylece öğrenmesini sağlar. Duyusal gelişim zihinsel gelişim için bir basamaktır, aracıdır.

4 Aylık Bebek Neler Yapar?

Karşılıklı iletişimin daha da güçlendiği 4 aylık bebek gelişimi sırasında bebekler ellerini ya da ellerine aldıkları objeleri ağızlarına götürmek isterler. Bu onların keşfetmesi öğrenmesi adına önemlidir ancak aileler bu konuda artık çok daha dikkatli olmalıdır. Uzanabileceği yerde küçük cisimler bulundurulmamalıdır.

Bebekler bu ay sonunda başka neler yapabilir?

  • Bu ayla birlikte kendi etrafında dönebilirler. Bu nedenle yüksek yerde tek başına bırakılmamalıdır.
  • Desteksiz oturmak için hala erkendir ama destekli kısa bir süre oturabilirler.
  • Bu ayda bebek başını çoğunlukla dik tutabilir.
  • Abartılı hareketlere, komik mimiklere gülerek karşılık verebilir hatta kahkaha atabilir.
  • Nesneleri kavrama yeteneği geçen aya oranla gelişmiştir. 4 aylık bebek gelişimi içerisinde gözlenen nesnelere uzanma, kavrama, inceleme bütün gelişim alanlarını destekleme açısından önem taşımaktadır.
  • Oyuncağı elinden alındığında huzursuzlanarak buna tepki verebilir.
  • Biberon gördüğünde eğer yemekten hoşlanmıyorsa bu durum onu rahatsız edebilir.
  • Bu ay diş çıkarma döneminin başlangıcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir