3 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

3 Aylık Bebek Gelişimi

Ailede küçücük varlığı ile evi doldurmaya, neşelendirmeye devam eden bebekler git gide daha sosyal davranışlar içerisine girerler. 3 aylık bebek gelişimi sırasında toplam uyku süresi giderek azalmakta bu da etrafla daha çok ilgilenme anlamına gelmektedir. Bulunduğu çevre bebekler için keşfedilmesi gereken sınırsız uyarıcılarla dolu bir dünyadır.

Anne sütü, anne sütünün yetersiz olduğu zamanlarda da mama takviyesi alan bebekler bu ay içerisinde de hızlı büyüme gösterir. Bu ay sonunda bebeklerdeki ortalama değerler şu şekildedir.

  • ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 5,5 kg, boy 59 cm, baş çevresi 39,5 cm’dir.
  • ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 6 kg, boy 61 cm, baş çevresi 40,2 cm’dir.

Yaklaşık 15 saat uyuyan bebekler için uyku çok önemlidir. 3 aylık bebek gelişimi ile birlikte bebeğin gece uykuları daha uzundur. Bebek kendiliğinden uyanmadığı sürece uykusunun bölünmemesi gerekir. Uzmanlar uykusu bölünmeden uyumasının hem fiziksel hem de zihinsel gelişim için önemli olduğunu belirtmişlerdir.

3 Aylık Bebek Gelişimi ve Fiziksel Değişim

Her geçen gün gerek fiziksel gerek sosyal gerekse duyusal anlamada gelişme kaydeden bebeklerin bir yetişkin gibi görmesine çok az zaman kaldı. Bu ayda geçen aya nispeten daha net ve uzağı gören bebekler uzaktaki annesini tanıyabilir. Onu görünce gülücükler saçabilir ve sesler çıkarabilir.

Farklı sesleri ayırt etmeye devam eder ve hoşuna giden durumlarda cıvıldamalarla tepki verebilir ya da aniden sessiz kalabilir. Dokunma her yaşta çocuk için sevgi bağlarının kuvvetlenmesinde önemli yere sahiptir. Bu ayda da anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesi için yapılan hareketler, egzersizler, masaj hayatının ileriki dönemlerine de olumlu etki olarak yansıyacaktır.

3 Aylık Bebek Neler Yapar?


Bebekler artık ağladığı zaman ihtiyaçlarının karşılanacağını bilebilir. 3 aylık bebek gelişimi içerisinde de ağlamak, çoğunlukta kullandığı iletişim şeklidir. Temel güvene karşı güvensizlik döneminde olan bebekler için ağlama sonunda ihtiyacının karşılanması gerekir. Ağlama sebebi bilinip ona göre davranıldığında aradaki güven artar, tersi durumunda ise güvensizlik oluşur.

Bu ay sonun da bebekler aşağıdaki davranışları da gösterebilir:

  • Kavrama yeteneği tam gelişmese de nesnelere uzanıp kısa bir süre tutabilir.
  • Ellerine olan ilgi geçen ay başlamasıyla beraber bu ayda da devam etmektedir. Elini ağzına almaktan ve nesnelere vurmaktan hoşlanır.
  • Duyduğu sesle ilgilenip geldiği yönde dönebilir.
  • Anne ve babanın seslerini ayırt edebilir.
  • Yüzükoyun yatırılması boyun kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Bu ayda bu pozisyonda yatan bebek çok kısa bir süre başını kaldırabilir.
  • Canlı renkte bir nesne sağa sola hareket ettirildiğinde nesneyi takip edebilir.
  • Bebek dik tutulduğunda artık başını dik tutabilir, bu durum gerçekleşmiyorsa doktora başvurmak gerekir.
  • Dik pozisyonda tutulup etrafı izlemekten hoşlanırlar.

3 aylık bebek gelişimi içerisinde bu davranışlar görülmediğinde endişe etmemek gerekir. Her bebeğin kendi büyüme çizgisi ve farklılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir