2 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor ve her ay hatta haftalar bile birbirine göre farklılık arz edebiliyor. 2 aylık bebek gelişimi de bu çerçevede özellikle ilk bebeğe sahip aileler için merak konularından biridir. Artık çevreye biraz daha adapte olmuş bir bebek ve bakım açısından biraz daha tecrübe edinmiş ebeveynler söz konusudur.

2 Aylık Bebek Gelişimi Fiziksel Özellikleri

Düzenli aralıklarla beslenen bebek biraz daha kilo almış ve yanakları, kolları, bacakları daha dolgun hale gelmiştir. Bu ay sonunda bebeklerdeki fiziksel değişim ortalama şu şekildedir.

  • ay sonunda kız bebeklerde ortalama ağırlık 4,75 kg, boy 57 cm, baş çevresi 38,3 cm’dir.
  • ay sonunda erkek bebeklerde ortalama ağırlık 5,2 kg, boy 58,5 cm, baş çevresi 39,2 cm’dir.

İlk bir yaşına kadar temel besin olarak önemini koruyan anne sütü şüphesiz bu ayda da bebeklerin sağlıklı büyümesinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli emzirme, bebeğin fiziksel gelişiminde önem taşıdığı gibi anne sütünün artması içinde son derece önemlidir.

2 aylık bebek gelişimi sonunda bebekler ilk aya oranla başlarını daha uzun süre dik tutabilirler. Gün içinde uyuyarak geçen zamanda biraz azalma görülür dolayısıyla uyanık kalma süresi artar. Bu da onların çevreyle ilişki içerinde olması açısından önemli değişimdir.

2 Aylık Bebeklerde Sosyal Duyusal Gelişim

Bu ayla birlikte görme ve işitme yetisi eskiye oranla biraz daha gelişmiştir. Artık nesneler daha net görülmeye başlanmış, canlı ve parlak renklere ilgi biraz daha artmıştır. Ancak hala çok uzaktaki objeleri görme noktasında yetersizdirler. Bunun dışında anne sesinden farklı sesleri de ayırt etmeye başlamış, kendisi de değişik sesler çıkarabilmektedir. Onunla ilgilenildiğinde bilinçli olarak gülücükler saçabilir.

Bebeklere aylarına uygun uyarıcı sunulduğunda bu onların daha çok ve çabuk gelişim göstermesini sağlamaktadır. Kendi haline bırakılan bir bebekle onunla sürekli iletişim halinde olunan bir bebeğin gelişimi şüphesiz aynı olmayacaktır. Burada aile ilgisinin bebek üzerindeki etkisi tartışmasız çok önemlidir.

2 aylık bebek gelişimi sırasında sıkça karşılaşılacak bir durum olan elini ağzına götürme bebeklerin öğrenme basamaklarından biridir. Bazen başka durumları (acıkma, diş çıkarma) çağrıştırdığı düşünülse de çoğunlukla merakını giderme adına yapar. Bu durum zamanla kavramayı öğrenmesiyle birlikte nesnelere yönelir.

Bebeğin şuan için en çok kullandığı iletişim şekli ağlamaktır. Bütün ihtiyaçlarını bu şekilde bildirir. Annesi ağlama tonuna şekline göre bebeğin ihtiyacını anlayabilir. Bebeğin ihtiyacının hemen karşılanması güvem duygusu açısından büyük önem arz etmektedir.

İster 2 aylık bebek gelişimi isterse geri kalan bütün aylar fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişim olmak üzere farklı alanlarda incelense de her gelişim alanı birbirini etkilemektedir. Örneğin, baş çevresinin fiziksel anlamda ayına uygun şekilde büyümesi aynı zamanda zihinsel gelişimin göstergesidir. Ya da dokunarak öğrenmeye çalışması sosyalleşmesi açısından da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir