12 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu ayın sonunda artık bir yaşını dolduracak olan bebekler doğum kilolarının da 3 katına ulaşmış olurlar. 12 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerin fiziksel değerleri şu şekildedir.

  • 12. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 9,5 kg, boy uzunluğu 73,7 cm, baş çevresi 44,9 cm’dir.
  • 12. ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 10,5 kg, boy uzunluğu 74 cm, baş çevresi 46,1 cm’dir.

Baş çevresi doğumdan itibaren yaklaşık 10 cm büyüme göstermiştir. En az boy ve kilo kadar önemli olan bu ölçüm beyin gelişimi ile doğrudan ilgilidir. Belirlenen alt ve üst sınırlar dışında seyreden büyüme şekli problem göstergesi olabilir. Böyle durumlarda hemen doktora başvurmak gerekir.

12 aylık bebek gelişimi sürecinde aileleri bekleyen en önemli değişiklik bebeklerin artık yürüyebiliyor olmasıdır. Önceki aylarda yürümeye başlamamışsa bu ay ailesine vereceği ne büyük hediye ilk adımları olabilir. Aileler için ilk davranışlar çok önemlidir ve hafızalarda unutulmamak üzere yerini alınır. İlk gülümsemesi, ilk yemeği, ilk emeklemesi, konuşması ve sonunda yürümesi. Artık bebek safhasından çocuk safhasına hazırlanan bebekler için hala ailenin ilgisi çok önemlidir.

12 Aylık Bebek Gelişimi Sosyal Özellikleri

Bebekler çevresinde olup bitenden haberdar değilmiş gibi görünse de meraklı olmalarından dolayı iyi bir gözlemcidir. Gözlem sosyal öğrenme ile ilgili bir kavram olup öğrenme yöntemlerinden biridir. Taklit yeteneği de git gide gelişen bebekler için aileleri, bebeğin öğrenmesini istediği davranışları ya da şarkıları tekerlemeleri bol bol tekrar etmelidir.

Algıları daha açık, dikkatlerini daha fazla yoğunlaştırabilen bebekler için 12 aylık bebek gelişimi sırasında da deneyim kazanmasına devam edilmelidir. Farklı görseller, hikâye kitapları, kuklalar ilgisini çekebilir. Farklı materyallerden yapılmış nesnelerin hem dokuları hem birbirine vurunca çıkardıkları seslere farklı tepkiler verebilir.

Eğer bu dönem sıcak havalara denk gelmişse ayağından çorabı çıkarılarak farklı zeminlerde yürümesi sağlanabilir. Bu onun hem keşfetmesi hem de mutlu olması adına güzel bir aktivitedir.

12 Aylık Bebek Gelişimi Zihinsel Özellikleri

Artık çok rahat sebep sonuç ilişkisi kurabilir. Ağladığı zaman istediklerinin yapıldığını gören bebek bunu aileler üzerinde devamlı kullanabilir. Aileler ağlama davranışının sebebini biliyorsa ve kullandığını düşünüyorsa görmezden gelerek bu davranışın sönmesini sağlayabilir.

Tek komutlu cümleleri anlayarak yerine getirebilir. “Otur” dediğinizde yanınıza gelip oturabilir. Bebekler kurulan iletişim doğrultusunda sözdük dağarcığına bir kelime daha eklenebilir.

Uyku, çocuk gelişiminde önemli yere sahiptir. Büyüme hormonlarının gece uyuma sırasında salgılandığı bilinmektedir. Bu nedenle uyku, çok geç saatlere kadar uyanık kalmayan ve deliksiz uyuyan bebeklerin büyümesine katkı sağlar. Ayrıca 12 aylık bebek gelişimi ile fazla hareketli olan bebeklerin dinlenmesi, enerjisini toplaması için gündüz uykuları da olmalıdır.

Beslenme noktasında ise artık daha serbest olan bebeklere süt, yumurta akı, bal gibi yiyecekler azar azar verilmeye başlanabilir. Alerji durumuna göre devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir