11 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bebeğin bir yaşına girmesine çok az zaman kaldı ve ailelerin heyecanla beklediği ilk doğum günü çok yaklaştı. Yavaş yavaş bebeklikten çocukluğa doğru ilerlerken 11 aylık bebek gelişimi bazı davranışların başlangıcı olabilir. Bazı bebekler bu ayda yürümeye başlayabilir. İlk anlamlı kelimelerini söyleyebilir.

Bazı bebeler için ise bireysel farklılıklardan dolayı bu davranışların zamanı gelmemiş olabilir. Aileler bu konuda endişe etmemeli bir süre daha bekleyip hala bir değişme yoksa o zaman doktora başvurmayı düşünebilir.

Çocuklar üzerinde araştırma yapan insanlar ilk yıllarda çocukların beyinlerini boş levhaya benzetmiştir. Deneyimler, uyarıcılar ve sosyal etkileşim ile zihinlerin git gide şekillendiğini söylemektedir. Bebeklerin rast gele büyümediğini ona sunulan imkânlar dâhilinde bir karakter ortaya çıktığını vurgulamaktadırlar. Bu nedenle aileler bebeklerden beklediği davranışları yerleştirmek için artık her konu da rol model olmalı, bebekten istediği davranışlarda kararlı ve tutarlı olmalıdır.

11 aylık bebek gelişimi ile birlikte bebeklerin ortalama fiziksel değerleri şöyledir.

  • 11. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 9 kg, boy uzunluğu 72,5 cm, baş çevresi 44,6 cm’dir.
  • 11. ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 10,2 kg , boy uzunluğu 74,5 cm, baş çevresi 45,8 cm’dir.

Çok hareketli olan bebekler için daha az kilo alıyormuş gibi görünmesi normal bir durumdur. Kendi büyüme çizgisinde ilerlediği sürece sağlıklı olduğu kabul edilmektedir.

11 Aylık Bebek Gelişimi ve Sosyal Öğrenme

 Bu aylarda bebeklerin taklit yeteneği çok iyi gelişmiştir. Taklit için iyi bir gözlemci olması gerekir ve aslında bebekler ailesi fark etmeden birçok şeyi öğrenebilir. 11 aylık bebek gelişimi sürecinde onunla bilinçli bir şekilde girilen iletişim gelişim için çok önemli bir adımdır. Sakin karakterli olmaktan korkulara, konuşmaktan yemek yemeye varıncaya kadar birçok şey sosyal öğrenme ile gerçekleşir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi bebeğe sunulan her uyarıcı bebeğin beyninde yeni bağların kurulmasına katkı sağlayacaktır. Bu dönemde anlama becerisi konuşma becerisinden daha öndedir. Kelimeleri söyleyemese de hangi sözcüklerle neyin ifade edildiğini anlayabilir. Burada ailelere büyük görevler düşmektedir. Ayakkabı giyerken “ şimdi ayakkabı giyiyoruz” şeklinde sohbet edilmelidir.

Bebeklerin kitaplarla haşır neşir olması kitap okuma alışkanlığı kazanması adına oldukça önemlidir. İstemiyor gibi görünse de mutlaka bir şeyler öğrenecek bir süre sonra ilgi göstermeye başlayacaktır.

11 aylık bebek gelişimi sırasında gözlenebilecek diğer davranışlar şunlardır.

  • Kendi bardağını, kaşığını, biberonu kavrayabilir ve bunları kullanabilir.
  • Destek verildiğinde bardaktan su içebilir.
  • Parçaları bir araya getirmekten hoşlanabilir, bunun için bardakları kullanabilir. İç içe geçen küpler bu aylarda bebeklerin ilgilenebileceği oyuncaklardandır.
  • İyi bir gözlemci olan bebekler kumandayı eline aldığında televizyona doğru tutabilir.
  • Tırmanmaktan hoşlanan bebekler için merdivenler, koltuklar onların vazgeçilmezi olabilir.
  • Tek kelimeden oluşan ve anlamını bilerek anne, baba, dede ya da mama diyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir