10 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yavaş yavaş kişiliği oturmaya başlayan bebekler için 10 aylık bebek gelişimi süreci bağımsızlık kazanma dönemi olarak adlandırılabilir. Ne yapmak istediğine, neyle oynamak istediğine hatta beslenme konusunda dahi bebeğin kendi tercihleri vardır. Artık anne odadan ayrılıp geri döndüğünde bebek bıraktığı pozisyonda ya da konumda değildir.

Önceki aylara göre çok daha hareketli olan bebekler için ortam güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Bu dönem bebeklerin ev kazaların yaşadığı sürecin başlangıcı sayılabilir. Sallanan bir masa örtüsünü çekebilir, açık çekmecelerle oynayıp hızla kapatabilir. Ya da monte edilememiş bir televizyon, etraftaki çiçekler artık bebek için tehlike arz edebilir. Aile her ayrıntıyı düşünmeli gerekli önlemi almalıdır.

10 aylık bebek gelişimi ile hareketlenmeye başlayan bebekler için kilo alım hızı yavaştır. Bu dönemde bebeklerin ulaşmış oldukları ortalama fiziksel değerler şu şekildedir.

  • 10. ayın sonunda kız bebeklerde ortalama kilo 9 kg, boy uzunluğu 71 cm, baş çevresi 44,2 cm’dir.
  • 10 ayın sonunda erkek bebeklerde ortalama kilo 9,75 kg, boy uzunluğu 72 cm, baş çevresi 45,4 cm’dir.

Beslenme konusunda bal, tuz, yumurta akı, inek sütü hala verilmemesi gereken besinlerdir. Bunun dışında aile ile birlikte sofrada yerini alan bebeklere bütün yiyecekler verilebilir. Bu ay bebeğin yemeğe itiraz ettiği, ne kadar yiyeceğine kendisinin karar verdiği süreçtir. Anne daha fazla yemesi konusunda ısrar etmemeli bebeğin isteğine saygı duymalıdır. Bu durum olası beslenme bozukluklarının ortaya çıkmaması için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

10 Aylık Bebek Gelişimi ve Zihinsel Değişim

Artık bir yetişkin gibi gören, işiten, dokundukları hakkında kendince bir kanıya varan bebekler için her deneyim gelişimine katkı sağlar. Farklı yüzeylere dokunarak sıcak soğuk ya da sert yumuşak algısının oluşması ile beyinde yeni bağlantılar oluşur. Farklı eşyaların birbirine çarpması ile oluşan sesler yine bilişsel gelişim için oldukça faydalıdır.

10 aylık bebek gelişimi süreci ile birlikte gördüğü resimleri, oyuncakları aklında tutar. Bebeğin şarkıları heyecanla dinlemesi ve yeri gelince taklit etmesi hatırlamasının, dolayısıyla zihinsel gelişimin göstergesidir. Bunun için hoşuna gidebilecek çeşitli etkinlikler yapılmalı, duyu organlarının farklı deneyim yaşamasına devam edilmelidir.

Bu dönemde bebeklerin dil gelişimi için sosyal çevre, genetiğin yanında en önemli etkendir. Bebekle kurulan iletişim bebeğin konuşmasına öncülük eder, taklit yeteneği ile kelimeleri de taklit etmeye başlar.

10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler şu davranışları da gösterebilir:

  • Bebek herhangi bir yerden destek alarak ayağa kalkabilir ve tutunarak yürüyebilir.
  • El sallama ya da çırpma davranışını gösterebilir.
  • Evdeki kişilerle yabancı kişileri birbirinden ayırabilir ve yabancılara tepki gösterebilir.
  • Alınan oyuncaklardan çok evde bulunan doğal eşyalara yönelebilir, mutfak eşyaları dikkatini çekebilir.
  • Ayakkabı giymenin ya da kaban giymenin ne demek olduğunu anlamaktadır.
  • Kendi kendine oyun başlatabilir, bu konuda ce- eee oyununu tercih edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir