1 Aylık Bebek Gelişimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

1 Aylık Bebek Gelişimi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bir anne hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeğin gelişimi onun için en önemli konu olmaktadır. Doğumdan sonra da 1 aylık bebek gelişimi takibi ile başlayan süreç özenli anneler için uzun süre daha devam etmektedir. Anne, bebeğini kucağına almasıyla birlikte her gün farklı bir gelişimine tanık olacaktır. Bebekler ilk aylarda çok hızlı bir büyüme eğrisi çizmektedirler. İlk başlarda daha çok fiziksel olarak takibi yapılabilmektedir.

1 Aylık Bebek Gelişimi Fiziksel Özellikleri

İlk üç ay diğer aylara oranla daha fazla kilo alan bebeklerde ortalama kilo, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçüsü bebeğin cinsiyetine göre değişmektedir.

  • Kız bebeklerde birinci ay sonunda ortalama kilo 4 kg, ortalama boy 53 cm, baş çevresi 36,5 cm’dir.
  • Erkek bebeklerde ise birinci ay sonunda ortalama kilo 4,3 kg, boy 55 cm, baş çevresi 37,3’tür.

Bebek dünyaya geldiğinde vücudundaki fazla sıvıyı atar ve bir miktar kilo kaybı görülür. Ardından iyi bir bakım ile iki hafta içerisinde artmaya başlar. 2 saatte bir emzirilmesi mutlaka dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Yeni doğanlar zamanın büyük bir bölümünü uykuda geçirirler. Başlangıçta 17-18 saat süren uyku zamanla azalır. Bebekler için gece gündüz ayrımı bu ay içinde oluşmaz.

1 Aylık Bebek Gelişimi Duyusal Özellikleri

Duyusal alanda 1 aylık bebek gelişimi denilince görme yetisi, işitme yetisi ve dokunma duyusundan bahsedilir. Görüş mesafesinin 15-20 cm kadar kısa olmasının yanı sıra görüşü de çok net değildir. Emzirme mesafesinde iken annesinin yüzünü görebilir. Bu durum onu başkalarından ayırt etmesini ve karşılılık duygusal bağın oluşmasına katkı sağlar.

 Seslere karşı duyarlılık anne karnında başlamasıyla birlikte doğumdan sonra da devam etmektedir. Özellikle annenin sesi bebek üzerinde olumlu etkiler bırakmakta, rahatlamasını sağlamaktadır. Anlamadığı düşünülerek hareket edilmemeli bebekle konuşulmalıdır. Ninniler, tekerlemeler söylenebilir. Bu basit etkinlikler dil gelişimi, dolayısıyla zihinsel gelişim için de önemlidir.

Doğdukları andan itibaren bebekle dokunsal olarak kurulan ilişki 1 aylık bebek gelişimi üzerinde çok etkilidir. Emzirme, anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesinde en önemli etken iken bebeğe dokunulması masaj yapılması da çok önemlidir. Dokunmanın etkileri araştırıldığında hem anne hem bebek için yadsınamaz faydaları vardır. Bebeğin hızlı gelişiminde, rahatlamasında, kilo artışında etkisi olduğu görülmüş annenin sütünü artırdığı belirtilmiştir.

1 Aylık Bebek Gelişimi Sırasında Gözlenecek Problemler

 İlk ayda karşılaşılacak problemlerden biri sarılık olma olasılığı, diğeri ise bebekte gaz sancılarıdır. Sarılığın engellenmesi için olmazsa olmaz tek şey sık sık ve sadece anne sütü verilmesidir. Gaz problemleri içinse anne yediklerine dikkat edebilir, bu konuda faydalı olan çaylar içerek anne sütü ile bebeğe geçmesi sağlanabilir.

1 aylık bebek gelişimi sırasında yapılan kol ve bacak hareketleri, çeşitli egzersizler bebeğin rahatlaması ve gaz sancılarını önleme adına oldukça önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir